Cama Kanal Açma İşlemi Nedir, Kanallı Cam Nasıl Yapılır?

Cam Kanal Açma İşlemi Nedir?

Cam kanal açma işlemi, camın yüzeyinde aynı çizgi boyunca 2 mm derinliğinde oyuk açılarak şekil verilmesidir. Cam bu şekilde işlenerek çeşitli yerlerde kullanılmaya hazır hale getirilir. Örneğin; işlenen bu camlar balkonlarda, kapılarda, panellerde, dış cephelerde ya da daha farklı alanlarda kullanılırlar. Açılan kanallarla birlikte camın yüzeyine çeşitli desenler ya da yazılar aktarılır.

Ancak cam malzeme hassas bir yapıda olduğu için bu işlemi herkes yapamaz. Alanında uzman kişiler cam yüzeyine çok rahat bir şekilde kanal açabilirler. Ayrıca günümüzde cama kanal açma işlemini profesyonel makinalar yapmaktadır. Bir ustanın uzun sürede yaptığı bir işi, bu makineler dakikalar içinde bitirmektedir. Bu sayede hem emekten hem de zamandan tasarruf edilmesi sağlanır.

Kanallı Cam Nasıl Üretilir?

Kanallı cam; camlara çeşitli desenleri vermek ya da yazıları cam zemine aktarmak için yapılır. Pek çok değişik yöntem ve teknik kullanılarak cama açılan kanallar, görsel açıdan insanlara haz verir. Bu şekilde elde edilen şekilli ya da yazılı camlar, farklı alanlarda kullanılmaktadır. Süs eşyaları, ev ve iş yerlerinin reklam tabelaları ile mağaza vitrinleri bu alanlara örnek olarak verilebilir.

İlginizi çekebilir : Bombeli cam nedir?

Camlara verilen şekillerin oluşturulmasında genelde CNC kesim makinesi denilen cam kanal açma makinesi kullanılır. Özel bir üretim olan CNC cam kanal açma makinesi, daha çok büyük ve profesyonel cam işletmelerinde bulunmaktadır.

Cama Kanal Açma Nasıl Yapılır?

Cama kanal açma, CNC olarak bilinen özel cama kanal açma makinesi ile yapılır. Pek çok alanda kullanılan işlemeli camlar, bu özel makinede işlem gördükten sonra vatandaşların kullanımına sunulmaktadır. Cam zemine uygulanan basınçlı su ile birlikte cam zeminde istenilen şekilde kanallar açılır. Cama istenilen şekli vermek içinse CNC cam kanal açma makinesine yazı ya da desen yüklenmektedir.

Bu aşamadan sonra istenilen şekil ya da yazı, hızlı bir şekilde cam zeminin üzerine işlenmektedir. Ardından temizlik işlemleri yapılır ve cama kanal açma süreci tamanlanır. Bu sayede çeştili alanlarda kullanılmak üzere dekoratif cam motifleri meydana gelmektedir.